W piątek, 4 października w Śmielinie zderzyły się dwa samochody osobowe. Poszkodowane zostały trzy osoby.
Do zdarzenia doszło przed godziną 18.00 na skrzyżowaniu DK 10 z drogą powiatową. Na miejsce przybyły służby ratunkowe: straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego i policja. Lądował śmigłowiec LPR.
Samochodami podróżowało łącznie siedem osób, trzy z nich odniosły obrażenia. – Jak wynika z wstępnych ustaleń policji, kierujący pojazdem marki Hyundai na skrzyżowaniu dróg, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu peugeotem w kierunku Piły, doprowadzając do zderzenia pojazdów – poinformowała sierż. Wiesława Ambrozik w zastępstwie Oficera Prasowego KPP w Nakle. – W wyniku tego zdarzenia trzy osoby zostały przetransportowane do szpitali, celem dalszej diagnostyki – dodała.
Na czas prowadzonych działań występowały utrudnienia w ruchu.
W na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odnotowuje się wzrost aktywności przestępców działających metodą na ,,policjanta”, ,,wnuczka” itp. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu sępoleńskiego, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim apelują o CZUJNOŚĆ I OSTROŻNOŚĆ.
Metoda działania oszustów, zazwyczaj jest podobna i polega na wstępnych kontaktach telefonicznych z wytypowaną ofiarą. W trakcie rozmowy oszust najczęściej przedstawia się jako policjant, przedstawiciel innych służb, instytucji oraz członek rodziny: córka, syn, wnuczek, lub jako kolega, przyjaciel. W tym pierwszym, ostatnio bardzo częstym przypadku fałszywy funkcjonariusz policji informuje najczęściej, że jeden z członków rodziny spowodował wypadek drogowy i potrzebne mu są pieniądze, aby uniknąć aresztu. Przestępca w taki sposób prowadzi rozmowę, aby senior uwierzył w zmyśloną historyjkę.
Oszust potrafi dzwonić nawet kilkakrotnie. Stara się ustalić kwotę, czas i miejsce przekazania gotówki. Osoba pokrzywdzona, przekonana o autentyczności opisanej sytuacji, często przekazuje mu pieniądze.
Zdarzają się też takie sytuacje, że przestępcy obserwują miejsce zamieszkania ofiary i osobiście podczas rozmowy „w cztery oczy” informują o nagłej konieczności przekazania pieniędzy, aby pomóc członkowi rodziny będącemu w trudnej sytuacji np. zagrożenia życia i zdrowia. Niestety dopiero po wszystkim ofiara orientuje się, że została oszukana. Przestępcy nie próżnują i trzeba liczyć się z tym, że kiedyś możemy na własnej skórze przekonać się jakie są ich metody działania, które są ciągle modyfikowane.
Dlatego apelujemy, nie bądźmy łatwowierni i nie dajmy się oszukać. Szczególnie prosimy młodszą część naszego społeczeństwa, żeby rozmawiać z seniorami (dziadkami, rodzicami i osobami samotnie zamieszkującymi) o zagrożeniu, jak również, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy nieznanym osobom.
Dlatego PAMIĘTAJ !
bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi
policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu;
jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość co do danych osoby dzwoniącej do nas czy podającej się za pracownika jakiejś instytucji, weryfikujmy to. Zgłaszajmy takie sytuacje na policję, konsultujmy z rodziną.
pamiętajmy, żeby nie dać się namówić na pozostawienie naszych pieniędzy w jakimś odosobnionym miejscu, nie wyrzucać ich przez okno, nie pozostawiać we wskazanym przez oszusta miejscu;
nie udostępniajmy kodów, haseł czy danych do naszych kont bankowych nikomu czyjej tożsamości nie jesteśmy pewni i komu nie ufamy;
NIGDY POCHOPNIE NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNASZ !!!!!!!!!!
Jeśli ktoś zadzwoni do Ciebie w jednej z opisanych wyżej spraw lub w innej mającej związek z przekazaniem pieniędzy a masz wątpliwości co do tożsamości osoby z którą rozmawiasz natychmiast powiadom: Komendę Powiatową Policji w Sępólnie Krajeńskim dzwoniąc pod numer 47 75 22 200 lub 47 75 22 221 albo pod nr alarmowy 112, nie informując rozmówcy, który może nawiązać kontakt telefoniczny kolejny raz.
W czwartek, 3 października w godzinach rannych w Radziczu dachował samochód osobowy.
Do zdarzenia doszło po godz. 9.00. Na miejsce przybyły służby ratunkowe. Trwa ustalanie okoliczności tego zdarzenia.
Ustalenia policji:
– Kierująca skodą Fabią w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu zjechała na pobocze, a jej auto dachowało. Kierująca nie wymagała hospitalizacji. Za spowodowanie zdarzenia sprawczynię pouczono – przekazała sierż. Wiesława Ambrozik w zastępstwie Oficera Prasowego KPP w Nakle.
We wtorek, 1 października kilka zastępów straży pożarnej z gminy Nakło udało się na interwencję do Gumnowic.
Kilkanaście minut po godz. 12.00 służby zostały powiadomione o gryzącym zapachu, wyczuwalnym w jednym z pomieszczeń w budynku usługowym w Gumnowicach. Zgłaszający podejrzewał, że został rozlany kwas. Na miejsce udało się kilka zastępów straży pożarnej. – Po przybyciu na miejsce stwierdzono wyczuwalny zapach kwasu solnego – przekazał st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle.
W pomieszczeniu znajdowała się beczka z kwasem solnym. Niewielki wyciek tej substancji zauważono na posadzce. – Ilość kwasu była niewielka, nie występowało zagrożenie. Nie była konieczna także ewakuacja osób znajdujących się w budynku – poinformował st. kpt. Walkowiak. – Podjęto decyzję o rozcieńczeniu znajdującej się na posadzce substancji wodą. Strażacy prowadzili działania w ubraniach ochrony chemicznej i aparatach ochrony dróg oddechowych – dodał.
We wtorek 1 października br., po godzinie 13 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze w miejscowości Zabartowo.
Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sępólnie Krajeńskim, dwa z Więcborka oraz po jednym zastępie z Zabartowa i Runowa Krajeńskiego. Na miejscu okazało się, że doszło do pożaru stodoły. Na szczęście pożar został szybko opanowany i ogień nie rozprzestrzenił się na pozostałą część budynku. W sąsiedztwie znajdowały się także inne budynki, które na szczęście nie ucierpiały.
Prawdopodobną przyczyną zdarzenia była nieostrożność podczas prowadzenia prac zgrzewania papy na dachu.
Do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem dwóch osobówek doszło wczoraj 29 września na ulicy Piotra w Mroczy.
Po przybyciu na miejsce służb ratunkowych okazało się, ze doszło do zderzenia samochodu osobowego marki Mercedes z amerykańskim Buickiem. Mercedesem podróżował sam kierowca, natomiast tym drugim cztery osoby w tym dwójka dzieci. W wyniku zderzenia jedno z aut uderzyło w ogrodzenie, a następnie w budynek mieszkalny. Mimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikomu nic się nie stało. Na czas akcji na ulicy Piotra występowały utrudnienia w ruchu.
Na miejscu pracował zastęp z JRG Nakło nad Notecią, OSP Mrocza i Policja.
Ćwiczenia na obszarach leśnych Nadleśnictwa Lutówko „Lutowski Młyn 2024”. W dniu 26 września 2024 roku przeprowadzone zostały ćwiczenia na obszarach leśnych Nadleśnictwa Lutówko, w których uczestniczyły siły i środki z terenu powiatu sępoleńskiego.
Założenie do ćwiczeń zakładało doskonalenie działań w zakresie dysponowania, formowania i dowodzenia pododdziałem pożarniczym w sile kompanii gaśniczej, organizacji zaopatrzenia wodnego poprzez wykorzystanie naturalnego zbiornika wodnego i zlokalizowanych w pobliżu punktów czerpania wody, doskonalenie działań w zakresie dostarczania wody w systemie przepompowywania i dowożenia. Ponadto zastępy podczas działań napotykały na pewne utrudnienia takie jak usuwanie powalonych drzew, poszukiwanie osób zaginionych na terenach leśnych czy udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Teren działań podzielony został na odcinki bojowe, gdzie zastępy pożarnicze wykonywały zadania przewidziane w scenariuszu ćwiczeń. Wszyscy uczestnicy manewrów wykazali się dużym zaangażowaniem i profesjonalizmem. W działaniach brały udział 22 zastępy straży pożarnej z terenu powiatu sępoleńskiego.
Podczas prac polowych w Dąbrowie został znaleziony niewypał pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Pocisk i teren przyległy, do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Mundurowi ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!
W środę (25.09.2024) w trakcie prac polowych w miejscowości Dąbrowa w gminie Kamień Krajeński, ujawniono niewypał. Po otrzymaniu informacji policjanci zabezpieczyli niebezpieczne znalezisko i powiadomili wojskowych saperów. Ustalono, że jest to granat moździerzowy pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczny przedmiot liczył około 30 cm długości. Dzisiaj, po godzinie 10:00 saperzy zabrali pocisk do neutralizacji na poligonie.
Przypominamy, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać znalezionych niewybuchów, a tym bardziej ich przenosić. Kontakt z takimi przedmiotami może być śmiertelnie niebezpieczny.
W czwartek, 26 września na odcinku drogi Ślesin-Minikowo doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych i autobusu.
Do zdarzenia pojazdów doszło około godz. 18.00 na drodze krajowej nr 10. Na miejsce przybyły straż pożarna, zespół ratownictwa medycznego oraz policja, która ustala okoliczności tego zdarzenia.
Kilka miesięcy pracy policjantów z Suwałk i Sępólna Krajewskiego doprowadziło do zatrzymania mężczyzny podejrzewanego o seksualne wykorzystanie małoletniej. 21-latek usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach trzy zarzuty: przechowywania treści pornograficznych, dopuszczenia się innych czynności seksualnych z małoletnią oraz zmuszania do określonego zachowania. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
W maju suwalscy policjanci zostali zaalarmowani przez rodziców nastolatki o tym, że nieznany im mężczyzna przez komunikator internetowych nawiązał kontakt z ich córką. Zacieśniał kontakt z małoletnią i zmuszał do wysyłania filmów oraz zdjęć z jej nagim wizerunkiem. Mężczyzna groził, że jeśli nie będzie tego robiła to rozpowszechni jej nagi wizerunek wśród jej znajomych w sieci.
W wyniku podjętych działań suwalscy policjanci ustalili, że odpowiedzialnym za te działania jest 21-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajewskim weszli do jego mieszkania. Mężczyzna podczas zatrzymania był zaskoczony, jednakże spokojnie wykonywał polecenia policjantów. W trakcie przeszukania zajmowanych przez niego pomieszczeń funkcjonariusze zabezpieczyli telefony i nośniki pamięci, które zostały przekazane do dalszych badań przez specjalistów. Czynności w tej sprawie są nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Suwałkach.
Mężczyzna został zatrzymany i zwieziony do Suwałk. 21-latek usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach trzy zarzuty: przechowywania treści pornograficznych, dopuszczenia się innych czynności seksualnych z małoletnią poniżej 15 roku życia oraz zmuszania do określonego zachowania. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.
Na trzy miesiące stracił prawo jazdy kierowca peugeota, który w obszarze zabudowanym pędził ponad setkę. Za swój wyczyn mężczyzna ukarany został mandatem, a na jego konto wpłynęło 13 punktów karnych.
W piątek (20.09.2024) policjanci sępoleńskiej drogówki sprawdzali, czy kierowcy jadący ulicą Koronowską w Sępólnie Krajeńskim stosują się do ograniczeń prędkości. O godzinie 12:00 zatrzymali do kontroli samochód marki Peugeot. Miernik prędkości wskazał, że siedzący za kierownicą 38-letni mieszkaniec powiatu radomszczańskiego jechał z prędkością 103 km/h. Na tym odcinku drogi obowiązuje ograniczenie do “pięćdziesiątki”. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Został on również ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 złotych, a jego konto zasiliło 13 punktów.
Miejmy zawsze na uwadze, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych, w których giną ludzie. To właśnie dlatego w stosunku do piratów drogowych policjanci nie stosują żadnej taryfy ulgowej.
Dzisiaj, 20 września około godz. 9 doszło do niebezpiecznego zdarzenia na nakielskim rondzie przy ul. Mroteckiej w Nakle z udziałem samochodu ciężarowego.
Zgłoszenie do dyżurnego PSP w Nakle wpłynęło krótko po godz. 9. Na miejsce zdarzenia zadysponowano łącznie 4 zastępy z JRG nr 1 w Nakle. – Po przybyciu strażaków na miejscu zastano przewróconą ciężarówkę z ładunkiem buraków cukrowych. Kierowca opuścił pojazd o własnych siłach przed przybyciem służb ratunkowych – przekazał st. kpt. Bartosz Walkowiak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Nakle.
Strażacy zabezpieczają miejsce zdarzenia. Na miejsce ma dojechać właściciel pojazdu, który będzie przeładowany i usunięty z jezdni.
W piątek 20 września br., po godzinie 10 na Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Kościuszki w Sępólnie Krajeńskim.
Na miejsce zadysponowano zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sępólnie Krajeńskim. Na miejscu okazało się, że motocyklista najechał na tył samochodu osobowego marki Toyota. Jedna osoba – pasażer motocykla został poszkodowany. Po przebadaniu przez przybyły na miejsce ZRM pozostał na miejscu zdarzenia.
Policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim w ramach akcji ROADPOL Safety Days, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzili działania „Prędkość”. Celem akcji było egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości oraz eliminowanie z dróg „piratów drogowych”.
W dniach 16-22 września 2024 roku prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days, czyli Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL przy wsparciu Komisji Europejskiej i Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Głównym założeniem prowadzonej kampanii jest dążenie do WIZJI ZERO, czyli do podjęcia działań, które sprawią, że nie będzie ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Zgodnie z tym założeniem, w minioną środę (18.09.2024), policjanci drogówki, na drogach całego powiatu sępoleńskiego przeprowadzili działania p.n. „PRĘDKOŚĆ”. Podczas służby funkcjonariusze kontrolowali prędkość z jaką poruszali się kierowcy, ale także sprawdzali ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Działania te ukierunkowane były na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ograniczenie zdarzeń zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym.
Podczas akcji skontrolowano łącznie 39 pojazdów, z czego 32 kierowców zostało ukaranych mandatami karnymi za przekroczenie dozwolonej prędkości.
Dziś (19/09/24) nad ranem strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim im. dh. Aleksandra Brandta wyjechali na południe kraju by pomóc powodzianom.
Strażacy ochotnicy z Sępólna udają się do miejscowości Kłodzko w województwie dolnośląskim. Spakowali wszystko to, co może pomóc w usuwaniu skutków powodzi, która zrównała z ziemią całe budynki. Przed strażakami ochotnikami spore wyzwanie.