Ćwiczenia w Urzędzie Miejskim w Sępólnie Krajeńskim

0

W dniu 29 lipca 2021 roku na obiekcie Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyły się ćwiczenia, których scenariusz zakładał pożar w pomieszczeniach archiwum znajdujących sie  w obiektach administracji samorządowej. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania służb ratowniczych oraz rozpoznanie obiektu pod kątem przeciwpożarowym. W ćwiczeniach udział brały siły i środki z Komendy Powiatowej PSP w Sępólnie Krajeńskim.

źródło: KP PSP Sępólno Krajeńskie 

Reklama

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

0

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wraz z druchami Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim w 77 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w godzinę “W” oddali honor i uczcili pamięć poległych powstańców. Godzina “W” to kulminacyjny moment obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Co roku, punktualnie o godz. 17:00, o rocznicy wybuchu powstania alarmują syreny, dzwonią kościelne dzwony, a na ulicach na minutę zatrzymują się przechodnie i pojazdy.

źródło: KP PSP Sępolno Krajeńskie

Reklama

Godzina “W”. Zawyją syreny alarmowe

0

Szef MSWiA polecił wojewodom, aby 1 sierpnia br. o 17.00, w godzinę „W”, dźwiękiem syren alarmowych oddać cześć Powstańcom Warszawskim.

Będzie to hołd dla bohaterów powstania w 77. rocznicę wybuchu walk – podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W godzinę ‘W’ we wszystkich województwach nadany zostanie jedno lub trzyminutowy ciągły sygnał dźwiękowy.

Hołd powstańcom tradycyjnie oddadzą strażacy. 

Reklama

Kolejny pożar ścierniska i zboża. Na miejscu ponad 20 zastępów straży pożarnej

0

Wczorajszego popołudnia doszło do kolejnego w ostatnich dniach dużego pożaru ścierniska oraz zboża. Tym razem strażacy z całego powiatu walczą z żywiołem w Pogórzu koło Krajenki.

Najpierw w Borucinie, później w Samborsku, a teraz w Pogórzu – w ostatnich dniach strażacy z całego powiatu złotowskiego mają ręce pełne roboty w związku z pożarami, które wybuchają na polach. Dzisiejszego popołudnia ponad 20 zastępów straży pożarnej przy asyście samolotów oraz miejscowych rolników ruszyło do walki z rozprzestrzeniającym się żywiołem. Ich pracy nie ułatwiają silne podmuchy wiatru, które szybko obejmowały kolejne połacie terenu. Podobnie jak w poprzednich przypadkach akcja zapewne potrwa do późnych godzin wieczornych. Droga z Pogórza na Barankowo jest zablokowana.

źródło: zlotowskie.pl

Reklama

Duży pożar zboża w Zamarte. Na miejscu strażacy z powiatu sępoleńskiego i chojnickiego (zdjęcia)

0
fot. Wiecbork112.pl

W sobotę 31 lipca br, po godzinie 15 na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża w miejscowości Zamarte gm. Kamień Krajeński. Na miejsce zadysponowano liczne siły i środki z terenu powiatu sępoleńskiego,  chojnickiego oraz człuchowskiego (te ostatnie w trakcie zostały zawrócone). Wg pozyskanych informacji do pożaru doszło łącznie na powierzchni około 20 ha.

Punkt czerpania wody na rzece Kamionka zbudowany przez druhów z Małej Cerkwicy

Strażacy utworzyli także punkt czerpania wody na rzece kamionce. W wyniku pożaru poszkodowana została także jedna osoba, która podtruła się dymem. Została ona przetransportowana przez ZRM do szpitala. 

Warto dodać także, że w trakcie gdy strażacy gasili pożar w miejscowości Zamarte, doszło do kolejnego pożaru tym razem w miejscowości Wilkowo gm. Sępólno Krajeńskie. Na miejscu okazało się, że doszło do pożaru prasy rolniczej, która w porę została ugaszoną przez rolników. Na miejsce pożaru skierowano zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie oraz w Więcborku, który w między czasie został przedysponowany do zabezpieczenia rejonu JRG Sępólno Krajeńskie.  

fot. OSP Wałdowo

SiS powiat sępoleński:

 • JRG Sępolno Krajeńskie (GBA Renault)
 • JRG Sępólno Krajeńskie (GCBA Scania)
 • JOT Kamień Krajeński (GCBA Jelcz)
 • OSP Płocicz (GCBA Jelcz)
 • OSP Mała Cerkwica

SiS powiat chojnicki:

 • JRG Chojnice x4
 • OSP Ogorzeliny
 • OSP Charzykowy
 • OSP Doręgowice

SiS powiat człuchowski:

 • JRG Człuchów – zawrócone
 • OSP Debrzno – zawrócone
 • OSP Stare Gronowo – zawrócone
 • OSP Bukowo – zawrócone
kamera kanal10.pl
Reklama

Postaw na bezpieczeństwo nad wodą

0

Wakacje w pełni, a wraz z nimi upały i wycieczki nad wodę. Morze, jeziora, stawy, rzeki czy kąpieliska to cudowne miejsca do wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że woda, nawet najspokojniejsza, może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Analiza stanu bezpieczeństwa na obszarach wodnych jednoznacznie wskazuje, że to właśnie w okresie wakacyjnym znacząco wzrasta liczba utonięć. Przestrogą niech będzie fakt, że od początku wakacji w Polsce utonęło 99 osób. Zadbajmy o bezpieczny wypoczynek, stosując się do podstawowych zasad. Niech kręci nas bezpieczeństwo nad wodą!

Wybieraj tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Flaga biała oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast flaga czerwona na kąpielisku – zakaz kąpieli lub kąpielisko nieczynne.

Rodzicu, bądź zawsze w pobliżu, gdy Twoje dziecko pływa. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie.

Stosuj się do regulaminu kąpieliska, obowiązujących oznaczeń i poleceń ratownika. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Nie skacz do nieznanej i płytkiej wody, bo takie skoki mogą spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Nie podpływaj do zakotwiczonych lub poruszających się jednostek pływających. Pamiętaj, że jesteś bardzo słabo widoczny. 

Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wchodź do wody po choćby najmniejszej jego dawce. Bezpiecznie nad wodą to znaczy NA TRZEŹWO. Z rekreacji w wodzie zrezygnuj również, gdy jesteś głodny lub po obfitym posiłku, albo po długotrwałym przebywaniu na słońcu.

Korzystaj z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego, a wypływając kajakiem, łódką czy rowerem wodnym zawsze nakładaj kamizelkę ratunkową. W razie nagłej wywrotki będziesz odpowiednio zabezpieczony. Nie ryzykuj życia i zdrowia dla chwilowej wygody.

Wypoczywając nad wodą, nie pozostawiaj swoich rzeczy bez opieki. Złodzieje tylko czekają na taką okazję. Oprócz skradzionego portfela, telefonu czy utraty dokumentów, może dojść do kradzieży tożsamości i wzięcia kredytu na Twoje dane osobowe.

W razie niebezpieczeństwa staraj się zachować zimną krew i zadzwoń na numer 112.

(Biuro Prewencji KGP)

Reklama

Zginął motocyklista – tragiczny wypadek w powiecie nakielskim

0

Dzisiaj, 30 lipca 2021 roku około godz. 21:40 na drodze powiatowej w miejscowości Józefkowo, gmina Kcynia doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego z udziałem dwóch motocykli. Ze wstępnych ustaleń wynika, że motocykle jechały obok siebie w jednym kierunku. Na łuku drogi doszło do kontaktu miedzy pojazdami w wyniku czego jeden z motocykli uderzył w pobliskie ogrodzenie, a kierujący poniósł śmierć na miejscu. Drugi motocyklista w stanie ciężkim został zabrany do szpitala. W działaniach ratowniczych udziała brali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Nakle nad Notecią, nr 2 w Szubinie oraz OSP Gromadno i OSP Polichno, dwa Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja. Przyczyny i okoliczności tragicznego w skutkach wypadku wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora. Więcej szczegółów podamy później.

źródło: kurier-nakielski
fot. Robert Koniec – Kcynia.info

Reklama

Pożar stodoły w Wałdowie (zdjęcia)

0

W piątek 30 lipca br, po godzinie 19 na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły w miejscowości Wałdowo. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sępólnie Krajeńskim oraz po jednym zastępie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wałdowie i Komierowie. Na miejscu okazało się, że dzięki szybkiej reakcji właściciela pożar został w porę ugaszony i nie rozprzestrzenił się na konstrukcję budynku. 

Reklama

Zamarte: Podczas prac ziemnych trafili na niewybuch

0

Wczoraj, na nieużytkach rolnych w Zamartem w pow. sępoleńskim, znaleziono pocisk artyleryjski. Teren zabezpieczyli policjanci. Niewybuch znalazł 44-latek podczas wykonywanych prac ziemnych.

W czwartek (29.07.21) około godziny 18:30, dzielnicowy z Kamienia Krajeńskiego został poinformowany przez 44-letniego mieszkańca gminy o znalezieniu niewybuchu. Znalezisko zostało ujawnione podczas prac ziemnych na terenie nieużytków rolnych w miejscowości Zamarte, gmina Kamień Krajeński. Pocisk usytuowany był w około metrowym wykopie pod wiszącą nad nim skarpą ziemną. Na miejscu, funkcjonariusz patrolu rozpoznania minersko-pirotechnicznego z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim rozpoznał w przedmiocie niemiecki pocisk przeciwpancerny najpewniej działa PAK 40  75mm, pochodzący  prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Miejsce do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zostało zabezpieczone przez sępoleńskich  funkcjonariuszy. Dzisiaj z rana pocisk przekazano saperom z jednostki wojskowej w Chełmnie. 

Reklama

Nowy ambulans dla Szpitala Powiatowego w Więcborku

0

W ramach realizacji projektu pt. “Zakup Ambulansu z wyposażeniem i środków ochrony indywidualnej”, Zarząd NOVUM-MED Sp. z o. o. – Szpital Powiatowy im. dr. Adama Gacy i dr. Józefa Łaskiego w Więcborku dokonała zakupu Ambulansu z wyposażeniem na potrzeby tutejszego Zespołu Podstawowego Ratownictwa Medycznego stacjonującego w Kamieniu Krajeńskim. Wartość sfinansowania tego przedsięwzięcia wynosi:

krajowe środki publiczne 500 000,00 zł
środki własne 18 520, 00 zł.

Reklama

Uroczysta zbiórka w sępoleńskiej komendzie

0

W Komendzie Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim odbyły się dzisiaj obchody Święta Policji. Wydarzenie to upamiętnia 102 rocznicę powstania Polskiej Policji. Była to okazja, by podziękować funkcjonariuszom i pracownikom Policji za ich służbę, zaangażowanie oraz za trud włożony w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom regionu. Podczas święta 12 policjantów sępoleńskiej komendy odebrało awanse na wyższe stopnie służbowe.

 

Uroczystości upamiętnienia 102 rocznicy powstania Polskiej Policji odbyły się w świetlicy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim. Ceremonia miała charakter uroczystej zbiórki i rozpoczęła się złożeniem meldunku Komendantowi Powiatowemu Policji w Sępólnie Krajeńskim inspektorowi Pawłowi Zawadzie przez dowódcę uroczystości.

Komendant przywitał przybyłych gości oraz podziękował policjantom oraz pracownikom za zaangażowanie i sumienne wykonywanie swoich obowiązków w służbie oraz wyraził słowa uznania za codzienny trud wkładany w służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu sępoleńskiego, szczególnie w trudnym czasie pandemii.

Z okazji Święta Policji nominacje na wyższe stopnie policyjne otrzymało 12 sępoleńskich funkcjonariuszy. W korpusie oficerów młodszych awans przyznano 1 policjantowi, natomiast na pierwszy stopień oficerski  Policji awans otrzymał 1 funkcjonariusz. W korpusie aspirantów awanse przyznano 3 funkcjonariuszom, natomiast na pierwszy stopień aspirantów awansowano 2 policjantów. W korpusie podoficerów – 4, zaś szeregowych – 1.

W trakcie uroczystości wspomniano także o odznaczenia i orderach, które nadano sępoleńskim stróżom prawa.

W dniu 21 lipca 2021r. w Warszawie podczas centralnych obchodów Święta Policji, które odbyło się na dziedzińcu Rezydencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Pałacu Belwederskim, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Kraj. insp. Pawła Zawadę brązowym Krzyżem Zasługi.

Podczas Wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbędą się 28 lipca medalem srebrnym za długoletnią służbę odznaczonych zostanie 2 policjantów, natomiast srebrną i brązową odznakę „Zasłużony Policjant” – 3 funkcjonariuszy.                                                 

Na zakończenie, zaproszeni gości  gratulowali mianowanym policjantom oraz podziękowali wszystkim za trud włożony w ich codzienną służbę.

Patronat honorowy nad świętem objął Komendant Główny Policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Reklama

Sypniewo: Pożar pralki w budynku mieszkalnym (foto)

0
fot. Wiecbork112.pl

We wtorek 27 lipca br, około godziny 13:30 na Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze w domu przy ulicy Słonecznej w miejscowości Sypniewo gm. Więcbork. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sypniewie oraz trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Sępólnie Krajeńskim. Na miejscu okazało się, że doszło do pożaru pralki w łazience.

fot. Wiecbork112.pl

Strażacy opanowali zagrożenie pożarowe oraz oddymili pomieszczenia budynku. W chwili przybycia na miejsce pierwszego zastępu mieszkańcy przebywali już po za budynkiem. Na szczęście w zdarzeniu nikomu nic się nie stało.

! PAMIĘTAJ ABY NIE ZOSTAWIAĆ URUCHOMIONYCH URZĄDZEŃ AGD POD NIEOBECNOŚĆ DOMOWNIKÓW !

SiS:

 • OSP Sypniewo (GBA Man)
 • OSP Sypniewo (GCBA Jelcz)
 • JRG Sępólno Krajeńskie (GCBA Scania)
 • JRG Sępólno Krajeńskie (GBA Renault)
 • JRG Sępólno Krajeńskie (Nissan PickUp)
 • Policja
Reklama

Remont drogi wojewódzkiej nr. 241 w powiecie sępoleńskim (zdjęcia)

0

Rozpoczęły się prace przy przebudowie dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 241 w powiecie sępoleńskim. Prace są prowadzone pomiędzy miejscowościami Trzciany-Sikorz oraz Więcbork – Zboże. Urząd Marszałkowski zabezpieczył na te zadania ponad 4 mln zł. Na tej drodze zlecimy również remonty na terenie Tucholi.

 Prace realizowane są na terenie gminy Sępólno Krajeńskie :  pomiędzy miejscowościami Trzciany i Sikorz oraz na terenie gminy Więcbork (pomiędzy przejazdem kolejowym i miejscowością Zboże). W zakres prac wchodzą między innymi:

 • frezowanie istniejących nawierzchni jezdni,
 • ułożenie nowych warstw mineralno-asfaltowych oraz siatki zbrojeniowej,
 • remonty  zjazdów,
 • odtworzenie rowów
 • odtworzenie oznakowania poziomego,
 • wykonanie poboczy,
 • ustawienie nowych barier sprężystych w miejsce istniejących
 • wymiana oznakowania pionowego i słupków prowadzących uchylnych
 • dodatkowo na odcinku Trzciany-Sikorz zbudowane zostaną 4 perony autobusowe z miejscami pod wiaty

Za prace na obu  odcinkach  Zboże –Więcbork  oraz Trzciany-Sikorz odpowiada firma Drogomex z Pruszkowa. Pochłoną one łącznie prawie 4,2 mln zł. Podstawowe roboty zajmą około 3 miesięcy. Po zakończeniu droga objęta będzie 5-letnia gwarancją. Obecnie wykonawca usunął  już starą nawierzchnię i przygotowuje się do ułożenia pierwszych warstw bitumicznych (wyrównawczej). Kierowcy muszą liczyć się w ich trakcie z ruchem wahadłowym i ograniczeniami prędkości.

Kujawsko-pomorski odcinek drogi wojewódzkiej nr 241 ma około 100 kilometrów. Cała trasa prowadząca do Rogoźna w Wielkopolsce  ma długość 144 kilometrów. Trasa komunikuje szereg miast i miejscowości położonych na zachodniej ścianie Kujawsko-Pomorskiego (m.in. Kcynię, Nakło nad Notecią, Mroczę, Więcbork, Sępólno Krajeńskie i Tucholę). W poprzednich latach zmodernizowane zostały odcinki o łącznej długości ponad 30 kilometrów oraz most na rzece Orlej. W Mroczy i Nakle dobudowane zostały obwodnice.  Droga wojewódzka  nr 241 jest jedna z blisko 90 tras, które podlegają samorządowi województwa kujawsko- pomorskiego. Sieć dróg wojewódzkich ma długość ponad 1700 kilometrów.

Ważne liczby:

 • Długość odcinka Zboże-Więcbork 1,54 km
 • Długość odcinka Trzciany-Sikorz 2,36 km
 • Koszt odnowy obu odcinków : 4,16 mln zł
 • Gwarancja: 5 lat

Wydatki na inwestycje drogowe

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na przygotowanie i realizację zadań drogowych zabezpieczył środki o łącznej wartości 800 mln złotych, które zostaną wykorzystane na przeprowadzenie inwestycji do 2023 roku. Do tej kwoty dołączyliśmy kolejne 200 mln złotych przeznaczony na modernizację infrastruktury drogowej w następnych trzech latach, co łącznie daje miliard złotych na poprawę jakości wojewódzkich tras. Z listą realizowanych obecnie zadań można zapoznać się na naszej stronie.

źródło: ZDW w Bydgoszczy

Reklama

Duży pożar zboża w powiecie złotowskim. Na miejscu 16 zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy

0

Strażacy i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu złotowskiego biorą udział w akcji gaśniczej w miejscowości Borucino w gminie Okonek.

Zastępy z terenu powiatu złotowskiego zostały zadysponowane do pożaru zboża na pniu w miejscowości Borucino gm. Okonek. Do pożaru doszło na rozległym terenie który rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Zagrożone był także niedaleki las. Na miejsce zadysponowano liczne siły i środki z terenu powiatu złotowskiego oraz samolot gaśniczy. Dzięki działaniom właściciela pola, który przeorał pole pożar udało się opanować. Spaleniu uległo kilkanaście hektarów zboża na pniu. Działania strażaków trawy blisko 3 godziny.

SiS:

 • JRG Złotów x3
 • OSP Zakrzewo
 • OSP Lipka
 • OSP Krajenka
 • OSP Okonek
 • OSP Jastrowie
 • OSP Sypniewo
 • OSP Lotyń
 • OSP Pniewo
 • OSP Zalesie
 • OSP Tarnówka
 • OSP Osówka
 • OSP Batorowo
 • OSP Podgaje
 • Samolot gaśniczy

fot. OSP Zakrzewo oraz zlotowskie.pl

Reklama

Motorowerem na “podwójnym gazie”

0
fot. Polska Policja
fot. Polska Policja

Do 2 lat pozbawienia wolności grozi 42-letniemu motorowerzyście, którego zatrzymali w sobotę sępoleńscy policjanci. Mężczyzna miał w organizmie 0,8 promila alkoholu. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

W sobotę (24.07.21) około godziny 20:30 na ul. Kościuszki w Sępólnie Krajeńskim, policjanci sępoleńskiej patrolówki zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. Kierowca rometu, podczas jazdy nie miał włączonych świateł mijania. W trakcie legitymowania, mundurowi wyczuli od 42-letniego mieszkańca Sępólna Krajeńskiego zapach alkoholu. Postanowili zbadać jego stan trzeźwości. Badanie potwierdziło ich podejrzenia. Urządzenie wykazało w organizmie sępolanina 0,8 promila alkoholu. Teraz nieodpowiedzialny kierowca odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi mu nawet do 2 lat więzienia.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Reklama