Od wielu dni media grzmią o tym, że tabletki z jodkiem potasu trafiły do punktów dystrybucji. Większość jednak nie ma pojęcia, gdzie dokładnie się udać w razie niebezpieczeństwa.
Jodek potasu
Władze podkreślają, że działania mają charakter prewencyjny i na chwilę obecną nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne. Państwowa Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację i wydaje stosowne komunikaty.
Tabletki z jodkiem potasu dotarły do poszczególnych samorządów lokalnych. Będą przechowywane w urzędach miast i gmin. W razie potrzeby będą dystrybuowane wśród mieszkańców. Na jakich zasadach?
Dla wszystkich wystarczy
W razie konieczności jodek potasu będzie wydawany ludności. Wystarczy dla wszystkich, a eksperci również apelują, by nie przyjmować środka na własną rękę. Warto także zapoznać się z informacjami wydanymi przez MSWiA.
Dystrybucją tabletek zajmą się specjalnie do tego wyznaczone zespoły. Zgodnie z wytycznymi będą wydawane mieszkańcom w wyznaczonych do tego punktach, czyli PSP, szkołach, bibliotekach i ośrodkach kultury. Pojawią się też mobilne punkty.
8 godzin na przyjęcie
Plan na wypadek zagrożenia radiacyjnego został opracowany. Nawet jeśli do czarnego scenariusza dojdzie w nocy, wszyscy mieszkańcy otrzymają odpowiednią dawkę jodku potasu w przeciągu 6 godzin od zdarzenia.
W rezerwach znajduje się nadprogramowa liczba tabletek, więc dla nikogo nie zabraknie. Odpowiednie władze są w pogotowiu na wypadek zagrożenia. Dokładne adresy będą znane w przyszłym tygodniu.
You must be logged in to post a comment.