Ostatnie wpisy

Policjanci, woprowcy i strażacy prowadzili wspólne działania nad Jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim


Sępoleńscy policjanci, woprowcy i strażacy prowadzili wspólne działania nad Jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim. W trakcie patroli mundurowi dbali o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą.

Okres wakacyjny i dopisująca aura sprzyja masowemu i czynnemu wypoczynkowi nad wodą. Bezpieczeństwo korzystających z uroków takiego wypoczynku leży w zainteresowaniu wielu służb. Dlatego też w ramach akcji ,,Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”  w miniony weekend sępoleńscy policjanci i strażacy razem z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pełnili służbę nad jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim. W trakcie parolu mundurowi, zgodnie z głównymi celami tej akcji propagowali właściwe zachowanie się nad wodą. Wypoczynek nad zbiornikami wodnymi wiąże się głownie z przestrzeganiem zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania, uprawiania sportów wodnych, czy wędkowania.

Aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą należy:

  1. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR sprawujący opiekę nad wypoczywającymi.
  2. Absolutnie nie należy kąpać się na tzw. dzikich kąpieliskach oraz na kąpieliskach będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami – są one bowiem bardzo głębokie, mają nierówne dno (w jednym miejscu może być płytko, a po przejściu kilku kroków można wpaść w głębię), a przede wszystkim nie ma na nich ratowników.
  3. Zawsze należy przestrzegać regulaminu konkretnego kąpieliska – nie można zatem wypływać poza oznakowaną bojami taflę wody, jak również należy przestrzegać ewentualnych znaków dotyczących zakazu skakania do wody.
  4. Należy pamiętać o tym, że skakanie w niedozwolonym miejscu może skończyć się tragicznie – można zostać kaleką do końca życia z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego.
  5. Nigdy nie należy wchodzić do wody, kiedy ratownicy umieszczają na maszcie czerwoną flagę – oznacza to bezwzględny zakaz kąpieli! Nie wolno lekceważyć tego znaku – jeśli ratownik umieszcza taką flagę na maszcie, to z jakiegoś powodu uważa, że kąpiel w danym momencie jest niebezpieczna i może zagrażać życiu wypoczywających!
  6. Należy pamiętać też o tym, że spędzając nad wodą czas z dziećmi, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu – chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie, dziecko bowiem może zostać  “podmyte” przez fale i wciągnięte w głębię wody, może też przewrócić się buzią do wody i utopić się nawet na brzegu.
  7. Nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – takie popisy także zwykle kończą się tragicznie, pod wpływem alkoholu nie czuć bowiem strachu, a nadmierna brawura może doprowadzić do tragedii.
  8. Trzeba pamiętać też o tym, że do wody należy wchodzić stopniowo, nie można po długim wygrzewaniu ciała na słońcu wskakiwać do wody od razu, może to bowiem doprowadzić do wstrząsu termicznego.
  9. W przypadku korzystania z łódki czy kajaka, koniecznie należy też założyć dopasowany do wzrostu i masy ciała kapok.
  10. Pływając na materacu czy pontonie nie wolno wypływać za daleko, bowiem w ten sposób możemy zostać zniesieni przez prąd wody, co także może skończyć się źle.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts
Polecane strony

%d bloggers like this: