Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, podsumowali funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na terenie powiatu za 2023 rok. Przez minione 12 miesięcy mieszkańcy powiatu sępoleńskiego korzystali z tego narzędzia 1094 razy, z czego 994 zgłoszeń dotyczyło ruchu drogowego, a 100 prewencji. Zauważalny jest znaczny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy to otrzymano ich 791.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to jeden z kanałów wymiany informacji o zagrożeniach pomiędzy społeczeństwem, a Policją. KMZB cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, jako skuteczne narzędzie eliminacji zagrożeń występujących w lokalnej społeczności. Aktualnie dostępnych jest na niej 27 kategorii zagrożeń, które mogą wypełniać znamiona przestępstwa czy wykroczenia, ale przede wszystkim takie, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego chętnie korzystają z tej aplikacji, a to głównie za sprawą prostego i anonimowego sposobu informowania policjantów o problemach i zagrożeniach.
Kolejny raz najliczniejszą grupę zgłoszeń stanowiły zagrożenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, między innymi:
-
przekraczanie dozwolonej prędkości (748 zgłoszeń),
-
niewłaściwa infrastruktura drogowa (109 zgłoszeń),
-
nieprawidłowe parkowanie (62 zgłoszeń),
-
nielegalne rajdy samochodowe (57 zgłoszeń)
-
zła organizacja ruchu drogowego ( 13 zgłoszeń),
-
poruszanie się po terenach leśnych quadami (4 zgłoszenia),
-
niestrzeżony przejazd kolejowy (1 zgłoszenie).
Otrzymano 100 zgłoszeń dotyczących obszaru prewencji tj. grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją ( 35 zgłoszeń), akty wandalizmu (11 zgłoszeń), spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych ( 16 zgłoszeń), niszczenie zieleni (13 zgłoszeń), znęcanie się nad zwierzętami (9 zgłoszeń), wałęsające się bezpańskie psy (5 zgłoszeń), dzikie wysypiska śmieci (4 zgłoszenia), używanie środków odurzających (4 zgłoszenia), wypalanie traw (2 zgłoszenia) oraz miejsca niebezpiecznej działalności rozrywkowej (1 zgłoszenie).
Reasumując, na terenie powiatu sępoleńskiego w 2023 roku na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa odnotowano 1094 zagrożenia. To o 303 zgłoszeń więcej niż w roku poprzednim. Podczas weryfikacji zagrożeń funkcjonariusze potwierdzili 669 zgłoszeń, nie potwierdzono 404, 14 zgłoszeń zostało uznanych jako żart/pomyłkę, a 7 znajduje się jeszcze w weryfikacji.
Policjanci zachęcają do korzystania z tego narzędzia, które wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa w naszym powiecie.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania pilnych interwencji. W takim przypadku należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
źródło: KPP Sępólno