Reklama

Ostatnie wpisy

Kolejne próby oszukania starszych osób, w tym jedna skuteczna. Policja apeluje o rozwagę i czujność (WIDEO)

Od początku tygodnia na terenie powiatu sępoleńskiego miało miejsce 20 prób oszustwa osób starszych. Niestety jedną z osób udało się oszukać, w wyniku czego 80-latek stracił kilkanaście tysięcy złotych.

W związku z tym policja chciałaby ostrzeć mieszkańców przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze, podszywając się pod naszych bliskich. Schemat działania przestępców zawsze jest podobny. Kontaktują się telefonicznie z wybraną osobą przedstawiając się za członka najbliższej rodziny. Oszuści zwracają się z prośbą o pożyczenie pieniędzy, motywując to wyjątkową sytuacją, np. potrzebą pokrycia kosztów po wypadku drogowym. Po odbiór gotówki nigdy nie zgłaszają się sami, lecz wysyłają “zaufaną osobę” podającą się za kolegę, znajomego, czy nawet za policjanta.

Sępoleńska policja apeluje o rozwagę i czujność. Nie przekazujcie Państwo swoich pieniędzy nikomu, bez dokładnego upewnienia się, że naprawdę chodzi o bliską osobę. Zawsze w takich sytuacjach warto poradzić się innych bliskich lub zadzwonić bezpośrednio na numer alarmowy policji 112 lub 997.

Pamiętajmy by nie ulegać presji czasu wywieranej przez oszustów. W sytuacji kiedy oszust podaje się za funkcjonariusza policji pamiętajmy, że Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy.

Funkcjonariusze sępoleńskiej komendy zwracją się również do osób młodych, by rozmawiali z rodzicami, czy dziadkami, przestrzegając ich przed tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich dobroć i życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwrócmy szczególną uwagę na opisywane zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

“Na wnuczka” i “na policjanta” to najbardziej popularne metody działania osusztów. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie ustają w wymyślaniu wciąż nowych nowych i nieznanych jeszcze sposobów, aby wprowadzić w błąd jak najwięcej osób. Policjanci nie ustają w ich ściganiu, jednak pamiętajmy, że w piewrszej kolejności to my sami odpowiadamy za swoje bezpieczeństwo i nasze mienie.

źródło: kanal10

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Ostatnie posty

OFERTA PRACY

Polecane strony