Reklama

Ostatnie wpisy

Czy potrafisz “odszyfrować” słupek pikietażowy ?

Udział w kolizji lub w wypadku drogowym jest dla kierowców oraz ich pasażerów niezwykle stresującym i traumatycznym wydarzeniem. Zdenerwowanie powoduje, że niejednokrotnie trudno jest ocenić skalę zdarzenia, a często również określić miejsce, w którym do niego doszło. W takich sytuacjach umiejętność „czytania” słupków pikietażowych (nazywanych też hektometrycznymi) może okazać się bardzo ważna.

Czas dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego patrolu policji, straży pożarnej, a przede wszystkim zespołu ratownictwa medycznego jest kluczowym elementem w przypadkach, gdy w wyniku takiego zdarzenia jego uczestnicy zostali ranni.

Dzwoniąc na numer alarmowy 112 bardzo często jesteśmy przekonani, że operator szybko i trafnie odbierze przekazywane przez nas informacje, które ze względu na okoliczności bywają chaotyczne i niepełne. Panuje też przekonanie, że osoba, z którą rozmawiamy zna okolicę, w której doszło do zdarzenia i określenia „ tu za drogą w kierunku …”, „koło stawu w prawo”, czy „przy lesie, zaraz za przejazdem kolejowym” są w pełni wystarczające.

Tak niestety nie jest. Łącząc się z numerem alarmowym, który działa na zasadzie wzajemnej zastępowalności centrów (np. gdy dojdzie do awarii technicznej jednego centrum lub system jest przeciążony w wyniku zbyt dużej liczby połączeń), jesteśmy przekierowani automatycznie do innego województwa.  Oznacza to, że zgłoszenie zdarzenia, do którego doszło na terenie np. powiatu wolsztyńskiego może obsługiwać operator fizycznie znajdujący się w Rzeszowie, Szczecinie lub w Białymstoku.

Jak więc efektywnie i zrozumiale przekazać informacje dotyczące miejsca zdarzenia? W terenie zabudowanym pomogą nam nazwy ulic i numery budynków. Odmiennie wygląda sytuacja poza terenem zabudowanym. Tu punktami odniesienia są słupki pikietażowe. Ich właściwe „odszyfrowanie” pozwoli na dokładne określenie własnej lokalizacji. Informacje zapisane na słupku wskazują – czytając od góry – numer drogi, kilometr drogi i podawany w setkach metr drogi.

Poprawnie odczytując pozycję ze słupka na ilustracji musielibyśmy powiedzieć: „do zdarzenia doszło na drodze numer 22, na 234 kilometrze i 400 metrze”.

Ważne jest również, by dokładnie słuchać wskazań i ewentualnych pytań dyspozytora i nie rozłączać się podczas rozmowy, ponieważ w sytuacji, gdy na miejscu są osoby ranne zostaniemy przekierowani  do dyspozytora medycznego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Ostatnie posty

OFERTA PRACY

Polecane strony