Reklama

Ostatnie wpisy

Uważajmy na oszustów


Sępoleńscy kryminalni pracują nad sprawą oszustwa dokonanego przy pomocy aplikacji ,,AnyDesk”, w wyniku którego, mieszkanka gminy Sępolno Krajeńskie straciła pieniądze. Oszust podający się za konsultanta jednej ze znanych stacji benzynowych, pod pretekstem zakupu inwestycji, pozbawił kobietę 10 tysięcy złotych. Dlatego, po raz kolejny sępoleńscy policjanci przestrzegają przed otwieraniem nieznanych linków oraz o ostrożność podczas korzystania z internetu.

W ubiegłym tygodniu sępoleńscy kryminalni otrzymali zgłoszenie od 67-letniej mieszkanki gminy Sępólno Krajeńskie, że w wyniku oszustwa internetowego straciła swoje oszczędności. Pokrzywdzona podczas przeglądania ogłoszeń w internecie zauważyła ogłoszenie dotyczące inwestycji (odnawialne źródła energii, zakup akcji znanej stacji benzynowej, inwestycje w kryptowalutę itp.) Po kliknięciu linku na stronie podała swoje dane osobowe (imię i nazwisko) oraz numer do kontaktu. Po kontakcie zwrotnym z „konsultantem”, przedstawicielem stacji benzynowej, zajmującym się inwestycjami odebrała wiadomość na poczcie elektronicznej gdzie zamieszczony był link. Po kliknięciu w link na stronie założyła konto na „portalu inwestycyjnym”. Konsultant podał numer konta bankowego, gdzie pokrzywdzona przelała pieniądze, które chciała zainwestować. Po kilku dniach nastąpił ponowny kontakt z „konsultantem” który przekazywał informację o rzekomych zyskach i konieczności zainstalowania na urządzeniu aplikacji do obsługi inwestycji „AnyDesk” (w rzeczywistości jest to aplikacja szpiegująca, która pozyskuje dane logowania do bankowości internetowej). Po uzyskaniu takiego dostępu sprawcy mogą zwiększać limity na koncie, zaciągać kredyty online i dokonywać przelewów internetowych bez wiedzy właściciela konta. W ten to oto sposób, fałszywy konsultant pozbawił pokrzywdzoną jej pieniędzy.

Historia ta pokazuje, że oszuści ciągle szukają nowych sposobów by przyjąć nasze oszczędności. Chociażby, podczas minionego weekendu policjanci odnotowali kolejne przypadki oszustw. Przestępcy tym razem wykorzystali do tego znane komunikatory społecznościowe. Na skutek przestępczej działalności oszustów,z kont bankowych dwóch mieszkanek powiatu sępoleńskiego zginęły pieniądze. Jedna z nich straciła 12 tysięcy złotych, druga 1800 złotych.

Mimo cyklicznego informowania społeczeństwa o negatywnych konsekwencjach otwierania nieznanych linków,sępoleńscy policjanci w dalszym ciągu otrzymują zgłoszenia o nowych przypadkach oszustw, dokonywanych za pomocą różnych metod, w wyniku których mieszkańcy powiatu sępoleńskiego tracą swoje środki finansowe.

Pamiętajmy !

Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Dlatego też korzystając z internetu należy być czujnym i zachować maksymalną ostrożność, a przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts
Polecane strony

%d bloggers like this: