Reklama

Ostatnie wpisy

Strażacy dowożą osoby starsze do punktów szczepień

Ponad pół miliona strażaków zgłosiło się do pomocy w realizacji Narodowego Programu Szczepień. Strażacy dowożą do punktów szczepień osoby potrzebujące.

W ramach Narodowego Programu Szczepień, także strażacy z terenu powiatu sępoleńskiego dowożą osoby starsze do punktów szczepień. 

Strażacy w akcji – ponad pół miliona zaangażowanych

Ponad pół miliona strażaków OSP oraz ponad 30 tys. strażaków PSP bierze udział w akcji #SzczepimySię. Strażacy działają głównie w dwóch obszarach:

  • dowożą potrzebujących do punktów szczepień. Z pomocy korzystają osoby, które same nie są w stanie dotrzeć na miejsce;
  • prowadzą akcję informacyjną. Docierają do mieszkańców m.in. małych wsi, niewielkich miejscowości. Wyjaśniają, jak i dlaczego warto się zaszczepić.

 – Straż pożarna działa ponad podziałami, ponadpartyjnie. Dlatego uznaliśmy, że zaangażowanie jej będzie bardzo dobrym elementem Narodowego Programu Szczepień – wyjaśniał Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. To w MSWiA w połowie grudnia ubiegłego roku zapadła decyzja o zaangażowaniu straży w działania na rzecz programu szczepień. Odzew ze strony strażaków był bardzo duży. Do udziału w akcji dowozu zgłosiło się 12 790 jednostek OSP – ponad pół miliona strażaków z tych jednostek, ale też ponad 30 tys. strażaków z PSP. W akcji informacyjnej bierze udział blisko 14 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Jak zawsze  stajemy na pierwszej linii frontu i tym razem też jesteś gotowi do działań – mówił nadbryg. Andrzej Bartkowiak komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. – Do wczoraj (tj. do 1.02.2021 r.) dowieźliśmy do punktów szczepień 872 osoby. Głównie były to osoby starsze, które miałyby ogromny kłopot w samodzielnym dotarciu na szczepienia – informował komendant PSP.

Michał Dworczyk podziękował również jednostkom samorządu terytorialnego zaangażowanym w Narodowy Program Szczepień. Gminy uruchomiły ponad 2400 infolinii, dzięki którym zainteresowani mogą uzyskać informacje na temat transportu na szczepienie.

Jak skorzystać z transportu na szczepienie?

Ze specjalnego transportu mogą skorzystać:

  • osoby niepełnosprawne, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z ww. schorzeniami;
  • osoby, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich;
  • osoby powyżej 70. roku życia, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego punktu szczepień – w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców.

Zainteresowani mogą zgłosić potrzebę transportu podczas rejestracji na szczepienie za pośrednictwem infolinii 989, lub w ramach rejestracji online (przez e-Rejestrację). Także bezpośrednio w punkcie szczepień. Szczegółowe informacje na temat transportu na szczepienia dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/transport.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Ostatnie posty

Polecane strony