Ostatnie wpisy

Służby kontrolowały Jezioro Sępoleńskie

Sępoleńscy policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego wraz ze strażakami oraz ratownikami WOPR, kontrolowali Jezioro Sępoleńskie. Wspólne działania służb, prowadzone są w trosce o bezpieczeństwo plażowiczów, jak i użytkowników sprzętu wodnego.

Piękna i słoneczna pogoda sprawiają, że nad wodą wypoczywamy najchętniej. Trzeba jednak pamiętać, że morze, jezioro, czy rzeka  to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. Nad wodą najważniejszy jest przede wszystkim zdrowy rozsądek.

W minioną sobotę (23.07.22), funkcjonariusze z sępoleńskiej „patrolówki” wspólnie ze strażakami oraz ratownikami WOPR, obserwowali zachowanie wypoczywających nad Jeziorem Sępoleńskim, a także kontrolowali użytkowników sprzętów wodnych. Wspólne patrole służb, mają na celu edukację osób przebywających nad wodą, by uchronić ich od licznych zagrożeń. W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających na wodach mundurowi tego typu działania będą przeprowadzać jeszcze przez całe wakacje.

Aby móc w pełni cieszyć się wypoczynkiem nad wodą, pamiętajmy o najważniejszych zasadach:

 • korzystajmy z kąpielisk tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby do tego uprawnione,
 • bezwzględnie stosujmy się do regulaminu i poleceń wydawanych przez ratowników,
 • nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby nietrzeźwe,
 • po posiłku, zanim wejdziemy do wody, odczekajmy odpowiedni czas,
 • nie wchodźmy do wody po długiej ekspozycji ciała na promienie słoneczne – może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności,
 • po wejściu do wody najpierw schłodźmy okolice serca, karku oraz twarzy,
 • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać ktoś dorosły,
 • nie próbujmy przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji,
 • nie skaczmy do wody z dużej wysokości – takie skoki mogą grozić urazem głowy i kręgosłupa,
 •  dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających, powinny mieć na sobie ubrany kapok,
 • podczas skurczu mięśni nie wpadajmy w panikę. Starajmy się wezwać pomoc. Jeśli w pobliżu nie ma nikogo, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągnąć ją do siebie, wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu,
 • zwracajmy uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe. Nie pozostawiajmy ich w widocznym miejscu i bez nadzoru.
 • w razie zagrożenia wezwijmy służby ratunkowe dzwoniąc na numer alarmowy 112

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts

Polecane strony

%d bloggers like this: