Ostatnie wpisy

Sępoleńscy policjanci ostrzegają – Uważaj na oszustów !

Sępoleńscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy za pomocą tzw. ,,Blika” wyłudzają pieniądze. W przeciągu ostatniego weekendu na terenie powiatu sępoleńskiego odnotowano dwa takie zdarzenia, a nie można wykluczyć, że w przeciągu roku liczba ta znacznie wzrośnie. Dlatego funkcjonariusze apelują do mieszkańców o czujność, ostrożność oraz ograniczone zaufanie, ponieważ przestępcy coraz częściej próbują wyłudzać cudze pieniądze.

Nie ma miesiąca, w którym sępoleńscy policjanci nie otrzymywaliby zgłoszeń dotyczących oszustw metodą na tzw. ,,Blika”. W przeciągu chociażby ostatniego weekendu, kryminalni otrzymali dwa takie zgłoszenia.

Z uwagi na ogólnopolski zasięg tego rodzaju przestępstw, mundurowi ponawiają apel o zachowanie maksimum ostrożności.

Schemat działania przestępców zazwyczaj jest taki sam. Oszuści włamują się na źle zabezpieczone konta na portalu społecznościowym. Wykorzystują socjotechnikę i manipulują nieświadomymi zagrożenia ofiarami. Podają się za ich znajomych lub rodzinę i proszą o przekazanie pieniędzy w trudnej sytuacji. Określoną kwotę chcą wypłacić za pomocą BLIKA. Ofiara musi podać kod BLIK, a następnie zaakceptować płatność w swojej aplikacji bankowej. W ten sposób sama daje przestępcy pieniądze.

Niestety wiele osób myśli, że koresponduje ze swoim znajomym. Podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku akceptuje PIN-em transakcję. Nie sprawdza szczegółów tej płatności: np. wysokości kwoty, którą wypłaca „znajomy” lub miasta (lokalizacja bankomatu), w którym rzekomo miał się znajdować. Godząc się na realizację transakcji, użytkownicy tracą pieniądze na rzecz oszusta

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają numeru konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśli, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o numer konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Natomiast podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Policjanci przypominają wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

 – Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były one zbyt łatwe do odszyfrowania. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.

– W każdym przypadku, gdy ktoś za pośrednictwem internetu prosi nas o pożyczkę zweryfikujmy te informacje osobiście lub telefonicznie.

– Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

– Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

 – Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub znanych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

– Informujmy dzieci o zagrożeniach jakie mogą wystąpić w trakcie korzystania z internetu.

 – Dbajmy o to, aby nasz komputer, czy telefon miał aktualne oprogramowanie oraz zainstalowany program antywirusowy

– Jeśli nasze konto na portalu społecznościowym zostało przejęte przez oszustów, którzy rozsyłają wiadomości z prośbą o nr BLIK – jak najszybciej poinformujmy o tym wszystkich naszych znajomych.

– Wszystkie przypadki oszustw lub prób oszustwa należy zawsze zgłaszać Policji.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Czy podobał się tobie artykuł ?
TakNie
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts

Najbliższe wydarzenia

Polecane strony

%d bloggers like this: