Strona główna Kronika Policyjna Oszustwo na OLX, mieszkaniec Sępólna stracił 2 tyś. zł.

Oszustwo na OLX, mieszkaniec Sępólna stracił 2 tyś. zł.

0
fot. blog.olx.pl
- Reklama -

Oszuści nie próżnują i co rusz wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. Niedawno pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Wczoraj mieszkaniec Sępólna Krajeńskiego stracił w ten sposób 2 tysiące złotych.

Zakupy przez Internet, szczególnie teraz w okresie  pandemii coronawirusa to bardzo częsta praktyka. Niestety, przyczynia się to do wzrostu ilość oszustw, których ofiarami padają zarówno kupujący, jak i sprzedający. Od początku  roku sępoleńscy policjanci  otrzymali łącznie 12 zgłoszeń o oszustwach za pośrednictwem platformy OLX, co spowodowało, że łącznie mieszkańcy naszego powiatu stracili  blisko 17 tysięcy złotych.

Do takiego zdarzenia doszło między innymi w poniedziałek (10.05.2021) w Sępólnie Krajeńskim.    Pokrzywdzony mieszkaniec miasta, wystawił do sprzedaży tubę samochodową wartą 500 złotych. Niestety, w efekcie przestępczej działalności oszustów mężczyzna stracił 2 tysiące złotych.

Jak się okazuje, większość zgłoszonych Policji oszustwo przebiegło w podobny sposób. Ze sprzedającymi na platformie sprzedażowej, kontaktowały się osoby  za pośrednictwem komunikatora telefonicznego które miały być zainteresowane kupnem wystawionych przedmiotów. Podczas korespondencji przestępcy wysyłali do sprzedających link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Klikając w ten link następowało przekierowanie na łudząco podobną do OLX witrynę, gdzie sprzedający proszony był o podanie numeru swojej karty płatniczej, datę jej ważności, a co najgorsze, numer CVV, który jest jednym z zabezpieczeń uniemożliwiających nieupoważnioną transakcję, aby rzekomo pieniądze mogły wpłynąć na konto. Kolejno następowało przekierowanie na stronę rzekomego banku celem dodatkowej weryfikacji, gdzie według instrukcji sprzedający, aby się zalogować, był proszony o wpisanie m.in.  loginu i hasła, nr pesel, oraz pinu do karty, celem uzyskania kodu dostępu i pobrania środków. Wykorzystując te dane oszust logował się na prawdziwą stronę banku sprzedawcy dodając do obsługi konta swój numer telefonu. Często reakcja pokrzywdzonego była zbyt późna na to, aby transakcje, jakie oszust zdołał wykonać, zostały zablokowane przez bank. Oszuści wchodzili w posiadanie informacji, dzięki którym mogli dysponować środkami finansowymi swojej ofiary i w szybkim tempie wykonywali transakcje internetowe.

Część ze zgłoszonych sępoleńskim policjantom oszustw dotyczy także  typowego niewywiązania się z umowy kupna –sprzedaży. Kupujący wpłaca na konto sprzedającego pieniądze za zakupiony towar, ale niestety towaru już nie otrzymuje.

Dlatego, ponownie apelujemy o ostrożność podczas zakupów i sprzedaży w Internecie. Oszuści cały czas modyfikują swoje metody, tak, by oszukać jak najwięcej osób.

 Pamiętajmy! Aby nie paść ofiarą przestępstwa wystarczy:

– przestrzegać zasady ograniczonego zaufania wobec potencjalnych kontrahentów;

– uważnie czytać sms-y od banków i zwracać uwagę na to, co autoryzujemy;

– poznać zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosować się do nich podczas korzystania z portali aukcyjnych;

–  rozliczać się bezpośrednio przez dany portal i unikać bezpośrednich transakcji. Należy wystrzegać się prób nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger;

– zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego;

– zwracać uwagę na poprawność językową strony, na której przekazywane są dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy oraz  napisane są niegramatycznie.

 

Jeśli jednak padniesz ofiara przestępstwa pamiętaj, aby niezwłocznie poinformować o tym fakcie swój bank, a przede wszystkim zgłosić to na Policję.

 

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności https://blog.olx.pl/2020/06/18/uwaga-na-wiadomosci-z-falszywymi-linkami-do-uslugi-wysylki-przez-olx/

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie
fot. blog.olx

Exit mobile version