OSP Lubcza

Historia jednostki

W pierwszych dniach sierpnia 1945 roku na zebraniu wiejskim podjęto inicjatywę reaktywowania jednostki strażackiej. Potrzebę tego odczuwali wszyscy mieszkańcy tym bardziej, że wieś posiadała już sikawkę ręczną, zakupioną ze składek społecznych w 1910 roku. Na luźnym spotkaniu wybrano komendanta i jego zastępcę. Komendantem został Franciszek Jeliński, a zastępcą – Stanisław Thomas. W tej formie straż w Lubczy działała do lutego 1946 roku. 

W 1966 roku otworzył się nowy bardzo znaczący okres dla OSP w Lubczy. Otrzymała ona motopompę M-200. Podstawowym elementem działania jednostki i podnoszenia jej sprawności było uczestnictwo w każdych praktycznie zawodach sportowo-pożarniczych. 

Coraz częściej myślano o budowie remizy z prawdziwego zdarzenia, gdyż służąca do przechowywania sprzętu mała szopka, stawała się powoli bezużyteczna. W konsekwencji w 1970 roku rozpoczęto prace przygotowawcze. Wreszcie w 1973 roku przystąpiono do budowy, która zakończona została w 1975 roku. Wspólnym wysiłek strażaków i mieszkańców wsi, pod nadzorem najbardziej zaangażowanego z nich – Stanisława Thomasa, wieś i jednostka wzbogaciła się o wspaniały obiekt strażacki. W tym samym okresie jednostka wzbogaciła się o motopompę M-400, lepszą od poprzedniej pod względem wydajności. 

Sikawkę ręczną zakupiono ze składek mieszkańców Lubczy w 1911 roku. W tym czasie taka sikawka z zaprzęgiem konnym była podstawowym i nowoczesnym sprzętem gaśniczym zarówno w miastach jak i na wsi. 

Po reorganizacji w ramach pożarnictwa, jednostka z dniem 14.03.1992 roku otrzymała osobowość prawną i została wpisana do rejestru stowarzyszeń jako Ochotnicza Straż Pożarna w Lubczy. W ostatnich latach jednostka osiągnęła bardzo wysoki poziom sprawności bojowej. Świadczą o tym między innymi bardzo efektywne udziały w akcjach gaśniczych na chronionym przez siebie terenie. Dzięki tak aktywnej działalności, rosło i nadal rośnie zainteresowanie społeczeństwa.

Przy samochodzie gaśniczym ŻUK, rok 2002. Stoją od lewej: Marian Fifielski, Ryszard Kądziela, Zenon Rembelski, Tomasz Fifielski, Andrzej Thomas, Leon Ciepłuch, Felisk Niezgoda, Stanisław Buława, Julian Nickiel, Feliks Sobek, Andrzej Wenda, Eugeniusz Kowalski, Stanisław Rink, Franciszek Ciepłuch, Andrzej Baran, Jan Słoma.

Z własnych zasobów zakupiono samochód m-ki Żuk, który służył przez dobrych kilka lat. W czynie społecznym i przy pomocy mieszkańców wsi wybudowano boisko przy strażnicy, gdzie po dzień dzisiejszy odbywają się przeróżne turnieje piłkarskie. 

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubczy istnieje po dzień dzisiejszy. Aktualnie m.in. na wyposażeniu jednostki znajduje się pojazd marki GLM Volkswagen.