Ostatnie wpisy

Nowy samochód dla OSP Sępólno Krajeńskie z systemem gaśniczo-tnącym Cut Lanca (zdjęcia/wideo)


Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej im. dh. Aleksandra Brandta w Sępólnie Krajeńskim przywitali fabrycznie nowy samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco.

Iveco zastąpi zasłużonego Forda Transita, który od lat służył druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej im. dh. Aleksandra Brandta w Sępólnie Krajeńskim. Zabudowa została wykonana przez firmę Iuvo Cars w Częstochowie. Warto dodać, że na wozie zamontowany jest system gaśniczo-tnący Cut Lanca – co sprawia, że jest to jedyne w swoim rodzaju takie auto w województwie kujawsko-pomorskim jeżeli chodzi o szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej. Najbliższa Cut Lanca jest na wyposażeniu JRG Świecie.

Iveco posiada zbiornik z 1000 litrów wody natomiast środek pianotwórczy jest w niezależnych zbiornikach. Na aucie znajduje się także Motopompa TOHATSU VE1500 M16/8, natomiast podstawową siłą bojową samochodu jest urządzenie gaśniczo tnące Cut Lanca. Długość węża Cut Lancy to 80 metrów, z możliwością przedłużenia. Na samochodzie znajduje się także m.in. zestaw hydrauliczny marki Lucas, linia szybkiego natarcia z prądownicą marki Rosenbauer, 4 aparaty ochrony układu oddechowego, zestaw PSP R1, pilarki spalinowe marki STHILL.

Kilka słów o systemie gaśniczo-tnącym Cut Lanca

Rewolucyjna metoda umożliwia bardzo skutecznie i niespotykanie szybko opanować pożar. Opatentowana i produkowana w Polsce dysza wytwarza wysokociśnieniowy strumień mgły wodnej (200-300 bar), który zmieszany ze ścierniwem wyrzucany jest z prędkością 720km/h, co pozwala przebić się przez wszystkie znane materiały budowlane i konstrukcyjne.

Metoda cięcia i gaszenia umożliwia błyskawiczne obniżenie temperatury pożaru (schładzając przede wszystkim gazy pożarowe, ale także materiały palne) z bezpiecznej pozycji pozostając na zewnątrz budynku. Wysokie ciśnienie oraz opatentowana dysza zapewniają odpowiednie rozproszenie kropelek wody jednocześnie nadając im ogromną prędkość na wylocie. Gdy strumień przebije się przez ścianę, dach, czy inną przeszkodę, dopływ ścierniwa możesz zamknąć, aby dalej podawać samą mgłę o dużej energii kinetycznej, co zapewnia sięgnięcie głęboko w chmurę gorących gazów pożarowych gdzie prawie cała mgła zmieni się w parę.

Warto również dodać, że pojazdowi nadano imię “Maniek” na cześć druha Mariana Papierowskiego. Samochód kosztował ponad 360 tysięcy złotych, natomiast wartość systemu gaśniczo-tnącego Cut Lanca to około 200 tysięcy złotych. Zakup fabrycznie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego został wsparty przez Urząd Marszałkowski w Toruniu oraz gminę Sępólno. Serdecznie gratulujemy nowego nabytku !

Cały czas także zachęcamy do wpłacania pieniędzy na zbiórkę OSP Sępólno Krajeńskie

materiał: kanal10.pl

Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts
Polecane strony

%d bloggers like this: