Ostatnie wpisy

Nad Juchaczem straż leśna, ratownicy i policja ćwiczyli poszukiwanie dziecka


Bydgoscy przewodnicy psów służbowych wzięli udział w szkoleniu w Sępólnie Krajeńskim. Organizatorem szkolenia było Nadleśnictwo Lutówko wraz z Komendą Powiatową Policji w Sępólnie Krajeńskim. Funkcjonariusze szkolili się w zakresie działań poszukiwawczych z wykorzystaniem między innymi urządzenia GPS.

W czerwcowe upalne popołudnie, na plaży przy jeziorze Juchacz, 5-letnia dziewczynka podczas chwili nieuwagi rodziców poszła do lasu w nieznanym kierunku. Po kilkunastu minutach nieudanych poszukiwań wezwano lokalne służby. Na miejsce niezwłocznie przyjechali miejscowi leśnicy oraz policja. Ze względu na powagę sytuacji i przede wszystkim czas, do akcji wkroczyły policyjne psy tropiące wraz z ich przewodnikami.

Tak wyglądał jeden ze scenariuszy wczorajszych ćwiczeń, które zostały zorganizowane przez Nadleśnictwo Lutówko wraz z Komendą Powiatową Policji w Sępólnie Krajeńskim oraz funkcjonariuszami z psami służbowymi wchodzącymi w skład I Strefy Przewodników Psów Służbowych Policji KWP w Bydgoszczy (powiat bydgoski, nakielski i sępoleński) i Grupą Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto. W ćwiczeniach brali też udział strażnicy leśni z Nadleśnictwa Lutówko, Runowo, Szubin i RDLP w Toruniu.

Podczas szkolenia psy wraz z przewodnikami doskonaliły umiejętności w zakresie:

  • tropienia śladów – poszukiwanie w lesie osób zaginionych,
  • ogólnego posłuszeństwa psów,
  • przeszukiwania pomieszczeń gospodarskich za zapachami narkotyków,
  • ćwiczeń obrończych psów.

Uczestniczący w szkoleniu, wieloletni przewodnik psów służbowych, asp. sztab. Krzysztof Furmaniuk z bydgoskiej komendy podkreślił, że w trakcie szkolenia funkcjonariusze wymienili się przede wszystkim doświadczeniami. Podkreślił, że wręcz bezcenna okazała się być wiedza strażników leśnych, którzy przeszkolili funkcjonariuszy w poruszaniu się po lesie, rozczytywaniu słupków oznaczających sektory leśne, co bardzo ułatwia przemieszczanie się po takim terenie, a dla policjantów było to dotychczas kompletnie obce.

W trakcie szkolenia policjanci inicjowali poszukiwania z wykorzystaniem GPS-u, który jest na ich wyposażeniu. Uczyli się go wykorzystywać. Sprawdzali na mapach, jak to działa na terenie leśnym, w realnych warunkach. Urządzenie to bardzo usprawnia poszukiwania, ponieważ nie pozwala na powielanie terenu przeszukiwanego, a jednocześnie pomaga zaoszczędzić czas. Dodatkowo na tym urządzeniu może pracować jednocześnie kilka psów z obrożami z GPS-em, które przeszukują teren. Podczas ćwiczeń funkcjonariusze uczyli się też koordynowania z innymi służbami.

źródło: KPP Sępólno Krajeńskie

Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Latest Posts
Polecane strony

%d bloggers like this: