Reklama

Ostatnie wpisy

Majowy weekend na drogach województwa

Przedłużony pierwszy majowy weekend sprzyja podróżowaniu. Na drogi wyjedzie znacznie więcej pojazdów, dlatego też możemy spodziewać się zdecydowanie większej ilości policjantów, którzy dbać będą o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze będą kontrolować nie tylko prędkość, ale również stan trzeźwości kierujących.

„Majowy weekend” charakteryzuje się zwiększonym natężeniem ruchu, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i niechronionych użytkowników dróg, dlatego od jutra (28.04.23) do czwartku (4.05.23) należy spodziewać się większej ilości patroli zwłaszcza ruchu drogowego. Podczas działań policjanci będą korzystać nie tylko z oznakowanych radiowozów, ale także z nieoznakowanych, wyposażonych w wideorejestratory i służbowych motocykli. Wzmożone działania na drogach prowadzone będą głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Policjanci w tych dniach będą przede wszystkim:          

– eliminować z ruchu kierujących będących pod wpływem alkoholu,

– reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych, rowerzystów itp.,

– kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,

– sprawdzać czy wszyscy podróżujący korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz czy dzieci przewożone są w fotelikach,

– zwracać uwagę na prawidłowe poruszanie się pieszych oraz używanie przez nich odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Przed wyruszeniem w trasę pamiętajmy o kilku zasadach:

– przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani,

– przed wyjazdem sprawdźmy stan techniczny pojazdu,

– w wydłużony majowy weekend może być zmienna pogoda, weźmy to pod uwagę podczas planowania trasy,

– po dwóch lub trzech godzinach jazdy zróbmy co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu czy na stacji paliw,

– przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych, dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,

– w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy  w fotelikach,

– prawidłowo zabezpieczmy przewożony bagaż.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno tych zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych, jakimi są rowerzyści i piesi o ostrożność, rozsądek, a także rozwagę. Zwracamy się również do motocyklistów, by podróżowali bezpiecznie, zgodnie z przepisami, a nadmierna prędkość i brawura nie stały się przyczyną kolejnej tragedii. Niestety, nie wszyscy pamiętają o zasadach bezpieczeństwa. Bardzo ważna jest na drogach zasada ograniczonego zaufania w stosunku do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Kolejny raz zwracamy się z apelem, aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! Konsekwencje takiego bezmyślnego zachowania mogą być tragiczne, zarówno dla samych kierujących, ich rodzin, a także innych niewinnych osób poruszających się po drodze.                         

W ubiegłym roku podczas „majowego weekendu”, który trwał od 29.04.2022 r. do 4.05.2022 r. na drogach naszego województwa doszło do 16 wypadków, w których 1 osoba poniosła śmierć, a 16 zostało rannych. Odnotowano również 351 kolizji. Ponadto policjanci zatrzymali 143 osoby będące pod wpływem alkoholu.

PRZYPOMINAMY TAKŻE O ZAKAZACH W RUCHU DROGOWYM W OKRESIE MAJOWEGO WEEKENDU

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów  na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2021 r., poz. 783 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju, w następującym terminie:

 

data

od godziny

do godziny

Uwagi

30 kwietnia 2023 r.

  18:00 

  22:00  

dzień poprzedzający

1 maja 2023 r.

   08:00 

22:00

 Święto Państwowe

 2 maja 2023 r. 

 18:00

22:00

dzień poprzedzający

  3 maja 2023 r.  

  08:00

22:00

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Ostatnie posty

OFERTA PRACY

Polecane strony