Ostatnie wpisy

KRAJ: Strażacy będą wozić Polaków na szczepienia

Zapoznaj się z ofertą reklamową

List intencyjny w sprawie współpracy podczas Narodowego Programu Szczepień podpisali dzisiaj przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Związku Ochotnicznych Straży Pożarnych RP oraz Komendy Głównej PSP. Zarówno strażacy PSP, jak i druhowie OSP mają pomóc w dowożeniu mieszkańców do punktów szczepień. Komendant Główny PSP zapewnił też, że jest plan szczepienia w pierwszej kolejności funkcjonariuszy PSP oraz ponad 200 tysięcy strażaków OSP.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tłumaczył, że Narodowy Program Szczepień to wielkie wyzwanie logistyczne i, aby się udało, potrzebna jest współpraca wielu służb i instytucji.

Podpisujemy dziś deklarację, dzięki której osoby, które mają ograniczoną mobilność, dzięki strażakom ochotnikom i Państwowej Straży Pożarnej będą miały zagwarantowany dojazd do punktów szczepień. Oczywiście wszystko będzie odbywało się we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego – mówił Dworczyk.

Urzędy gmin mają rozpoznawały potrzeby osób, które nie są w stanie samodzielnie dojechać do punktów szczepień i przekazywały te informacje komendantom miejskiem i powiatowym PSP. Działania ma koordynować właśnie Państwowa Straż Pożarna. Gminy mają być wspierane finansowo przez rząd.

Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dodał, że Związek aktywnie uczestniczy w działaniach obrony ludności i przeciwdziałaniu epidemii. Teraz włączy się w kolejny etap działań, związany z programem szczepień.

Nawet jeżeli są problemy logistyczne, dojazdowe, czy różne utudnienia komunikacyjne straż pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne będą niosły pomoc. Bardzo ważne jest też, aby wszyscy ratownicy, którzy będą brali udział w tych działaniach mieli dostęp do szczepienia. Aby ci którzy spieszą z pomocą zagrożonym, mogli nabyć odporność i bezpiecznie prowadzić działania ratownicze – powiedział Pawlak.

O szczepieniach strażaków w pierwszej kolejności zapewniał nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny PSP. – Współpraca z OSP na froncie walki z pandemią układa się w sposób wzorowy. Zapewnimy wszystkim odpowiednie stroje, zabezpieczenia i będziemy dowozić ludzi, którzy nie będą w stanie sami dostać się do punktu szczepień – mówił Bartkowiak. – Jesteśmy przygotowani, by w pierwszej kolejności zaszczepić funkcjonariuszy PSP i ponad 200 tysięcy strażaków OSP – dodał.

źródło: osp.pl
(Fot. KG PSP)

1 KOMENTARZ

Leave a Reply

Latest Posts
Polecane strony

%d bloggers like this: