Reklama

Ostatnie wpisy

Dużo wypadków, nowy sprzęt. Strażacy podsumowali 2018 rok (WIDEO)

To był rekordowy dla strażaków rok. Pod wieloma względami. Najwięcej pożarów, z którymi walczyły jednostki. Ale też najwięcej pieniędzy na sprzęt ratowniczo-gaśniczy. W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy zorganizowano naradę PSP. Strażacy zawodowi i ochotnicy – podsumowali 2018 rok.

28 tysięcy razy strażacy z województwa kujawsko-pomorskiego wyjeżdżali z pomocą. Pod względem liczby pożarów ubiegły rok był rekordowym. Z powodu suszy płonęły lasy, ogień pojawiał się też w budynkach, ale największym wyzwaniem – i to w całym kraju – było gaszenie nielegalnych składowisk odpadów… Płomienie na kilkanaście metrów w górę, eksplodujące pojemniki z chemikaliami, chmura toksycznego dymu – we Wszedniu w powiecie mogileńskim w akcji uczestniczyło 40 zastępów straży pożarnej. – Tego typu pożary są bardzo trudne, ponieważ strażacy nie wiedzą z czym się mierzą. Co znajduje się na tych składowiskach. Niektóre składowiska powstają nielegalnie i są poza jakimkolwiek nadzorem – mówi st. kpt. Arkadiusz Piętak z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. 

Zadaniem strażaków jest coraz częściej także wyciąganie z pojazdów osób poszkodowanych w wypadkach. Zdarzenie w Konstantynowie w gminie Waganiec, gdzie dwie osoby zginęły a 29 zostało rannych, zaangażowało 21 jednostek. – Jeżeli chodzi o liczbę osób rannych i ofiar śmiertelnych w miejscowych zagrożeniach w ostatnich sześciu latach była to rekordowa liczba. Szczególnie, jeśli chodzi o wypadki na drogach. Mimo że te drogi są coraz lepsze to tych zdarzeń jest coraz więcej – przyznaje nadbryg. Janusz Halak, komendant wojewódzki PSP w Toruniu. 

Takie akcje ratunkowe są trudne i wymagają koordynacji działania wielu służb. Dlatego do zdarzeń regularnie przygotowują się zarówno strażacy zawodowi jak i ochotnicy. Przykładem są np. ćwiczenia nad jeziorem Radodzierz, w których wzięło udział pół tysiąca osób. 

By szybko i skutecznie nieść pomoc – potrzebne są nie tylko umiejętności, także odpowiedni sprzęt. W 2018 roku przeznaczono na wyposażenie jednostek rekordowe kwoty. W regionie po 30 milionów złotych trafiło do Państwowej Straży Pożarnej i do strażaków ochotników. Pieniądze rządowe i unijne zostały przeznaczone m.in. na zakup samochodów. – 54 nowe wozy strażackie trafiły do województwa kujawsko-pomorskiego. To co jest istotne i ważne, o czym rano z panem generałem rozmawiałem to – po raz pierwszy od ponad 10 lat zwiększono liczbę etatów o 31 – informuje Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. 

Okazją do podsumowań była narada strażaków w Urzędzie Wojewódzkim. To też dobry moment by porozmawiać o przyszłości. Co przyniesie rok 2019? Z pewnością inwestycje. Powstaje komenda w Świeciu, rozbudowywany jest też ośrodek szkolenia w Łubiance. W najbliższych dniach w Grudziądzu zostanie otwarty kolejny ognik, czyli pokój w którym dzieci uczą się jak reagować, gdy dojdzie do pożaru. Ważną częścią służby strażaków jest edukacja najmłodszych.

źródło: kanal10.pl/TVPBydgoszcz

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Redakcja
Redakcjahttps://www.wiecbork112.pl
Redaktor Naczelny Portalu Wiecbork112 Email: wiecbork112@gmail.com Wszelkie materiały (w szczególności informacje lokalne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zabronione jest bez zgody Redakcji Wiecbork112.pl wyrażonej na piśmie lub drogą elektroniczną pod rygorem nieważności: kopiowanie, rozpowszechnianie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie w całości lub we fragmentach informacji, danych, materiałów lub innych treści poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym.

Ostatnie posty

Polecane strony